Wyłączenie spod zakazu prowadzenia kategorii B prawa jazdy za jazdę po alkoholu

W poprzednich wpisach opisałem co grozi za jazdę samochodem po alkoholu. W artykule Co grozi za jazdę po alkoholu? Zakaz prowadzenia, więzienie, grzywna? znajdziesz, że popełniając przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości Sąd orzeknie wobec Ciebie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Jednakże należy zaznaczyć, że jeżeli posiadasz więcej niż jedną kategorię prawa jazdy to Sąd nie musi orzekać zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych tylko może zawęzić ten zakaz do poszczególnych kategorii prawa jazdy.

O powyższym stanowi art. 42 § 1 KK: Sąd orzeka, na okres nie krótszy niż 3 lata, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju… (jeżeli popełniłeś przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 KK) i art. 29 § 2 KW: Orzekając zakaz prowadzenia pojazdów określa się rodzaj pojazdu, którego zakaz dotyczy. (jeżeli popełniłeś wykroczenie jazdy w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 § 1 KW)

W tym stanie rzeczy jeżeli posiadasz więcej niż jedną kategorię prawa jazdy to nic nie stoi na przeszkodzie aby poprosić Sąd o wyłączenie np. kat B prawa jazdy.

Niestety doświadczenie zawodowe pokazuje, że uzyskanie takiego rozstrzygnięcia nie zawsze jest możliwe, ponieważ Sąd bierze pod uwagę szereg okoliczności, które wpływają na wymiar kary oraz środka karnego. Dodatkowo podkreślenia wymaga fakt, że zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego nie można wyłączyć kategorii prawa jazdy, którą popełniło się przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości lub wykroczenie jazdy w stanie po użyciu. Dla zobrazowania powyższej sytuacji wyobraźmy sobie, że posiadasz kategorie A, B i C prawa jazdy i zostałeś zatrzymany pod wpływem alkoholu samochodem ciężarowym. Prosisz Sąd o to aby wyłączył spod zakazu prowadzenia pojazdów właśnie kategorię C prawa jazdy, ponieważ to jest Twoje źródło utrzymania. Niestety musisz wiedzieć, że Sąd prawdopodobnie nie zgodzi się na wyłącznie kategorii C prawa jazdy, ponieważ tak co do zasady stanowi orzeczenie Sądu Najwyższego. Natomiast wyłączenie kategorii B prawa jazdy jak najbardziej jest możliwe.

Natomiast co do czynników, które Sąd bierze pod uwagę przy wymierzaniu zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych a co za tym idzie wyłączenie poszczególnych kategorii prawa jazdy to są one następujące:

 • stopień społecznej szkodliwości popełnionego czynu,

 • stopień zawinienia w popełnionym przestępstwie,

 • właściwości i warunki osobiste sprawy,

 • uprzednia niekaralność za przestępstwo,

 • rodzaj prowadzonego pojazdu mechanicznego i inne.

Podsumowując zawsze możesz podjąć starania o wyłączenie np. kategorii B prawa jazdy. Jednakże należy pamiętać o tym, iż co do zasady nie można wyłączyć tej kategorii prawa jazdy, którą popełniło się przestępstwo lub wykroczenie jazdy po alkoholu.

Dziękuje i zapraszam do lektury.

Adwokat Bartosz Nadwodny

nr tel: 793 444 406

1 komentarz
 1. Adwokat Bartosz Nadwodny
  Adwokat Bartosz Nadwodny • Autor postu •
  14 sierpnia 2018 na 11:57

  Drogi Czytelniku,

  jeżeli nasuną się Ci jakiekolwiek wątpliwości to gorąco namawiam do zadawania pytań w komentarzu. Obiecuję, iż postaram się odpowiedzieć na wszystkie zapytania. Proszę również komentować moje artykuły oraz dzielić się swoimi spostrzeżeniami lub uwagami. Każdy wpis możesz skomentować. Pamiętaj również, że Twój adres e-mail nigdzie nie zostanie wyświetlony.

  Zapraszam do czytania.

  Adwokat Bartosz Nadwodny

  Odpowiedz
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone są wymagane *