Odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów za wykroczenie jazdy po alkoholu z art. 87 § 1 KW

Jak zostało opisane w artykule Odstąpienie od zakazu prowadzenia za jazdę po alkoholu możesz się starać w przypadku popełnienia wykroczenia jazdy w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 § 1 KW o odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Taką możliwość Tobie i jak i Sądowi daje art 39 § 1 KW, który wprost stanowi, że W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie można – biorąc pod uwagę charakter i okoliczności czynu lub właściwości i warunki osobiste sprawcy – zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary ALBO ODSTĄPIĆ OD WYMIERZENIA KARY LUB ŚRODKA KARNEGO (środka karnego czyli zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych).

Wobec powyższego jeżeli wykażesz i Sąd uzna, że Twój czyn charakteryzował się nieznacznym stopniem zawinienia, niskim stopniem społecznej szkodliwości a Twoje właściwości i warunki osobiste zasługują na aprobatę przez Sąd to wówczas może on odstąpić od środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych i orzec Wobec Ciebie tylko karę grzywny.

Jednakże doświadczenie zawodowe wprost wskazuje, że osiągniecie takie rozstrzygnięcia nie jest proste i musisz być aktywnym uczestnikiem procesu karnego aby postarać się przekonać Sąd do Twoich racji.

O odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych można się już postarać na etapie postępowania przygotowawczego czyli podczas przesłuchania na Policji. Musisz pamiętać o tym, iż Twoje wyjaśnienia są bardzo ważnym elementem procesu, ponieważ przesłuchanie daje Ci szanse na wyjaśnienie dlaczego jechałeś po alkoholu i co możesz stracić Ty lub Twoi najbliżsi w przypadku orzeczenia chociażby najkrótszego 6-miesięcznego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Dziękuje i zapraszam do lektury.

Adwokat Bartosz Nadwodny

nr tel: 793 444 406

1 komentarz
 1. Adwokat Bartosz Nadwodny
  Adwokat Bartosz Nadwodny • Autor postu •
  13 sierpnia 2018 na 15:16

  Drogi Czytelniku,

  jeżeli nasuną się Ci jakiekolwiek wątpliwości to gorąco namawiam do zadawania pytań w komentarzu. Obiecuję, iż postaram się odpowiedzieć na wszystkie zapytania. Proszę również komentować moje artykuły oraz dzielić się swoimi spostrzeżeniami lub uwagami. Każdy wpis możesz skomentować. Pamiętaj również, że Twój adres e-mail nigdzie nie zostanie wyświetlony.

  Zapraszam do czytania.

  Adwokat Bartosz Nadwodny

  Odpowiedz
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone są wymagane *