Jakie są korzyści z warunkowego umorzenia postępowania karnego za przestępstwo jazdy po alkoholu z art. 178a § 1 KK

W moim wcześniejszym wpisie Warunkowe umorzenie postępowania karnego za przestępstwo jazdy po alkoholu napisałem, że tylko właśnie ta instytucja pozwala Sądowi na orzeczenie krótszego zakazu prowadzenia pojazdów niż 3 lata a nawet pozwala na odstąpienie od zakazu. Jednakże instytucja warunkowego umorzenia postępowania karnego niesie za sobą dużo więcej korzyści jak odstąpienie od zakazu czy krótszy zakaz niż 3 lata.

Jednakże należy zacząć od początku i napisać, iż za przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 KK grożą Ci następujące rzeczy:

– zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 3 lat do 15 lat, ale musisz pamiętać, że możesz poprosić Sąd o odstąpienie od zakazu;

– świadczenie pieniężne na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5000 zł

– kara grzywny lub ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności.

Wyżej wymienione Sąd orzeknie wobec Ciebie w przypadku wydania wyroku skazującego. Natomiast jeżeli Sąd wyda wobec Ciebie wyrok warunkowo umarzający to może:

– odstąpić od zakazu lub orzec 1 rok albo maksymalnie 2 lata zakazu prowadzenia pojazdów

– orzec świadczenie pieniężne na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej ale nie w minimalnej wysokości 5000 zł tylko może być niższa np. 3000 zł

– nie orzeka wobec Ciebie kary grzywny, kary ograniczenia wolności ani kary pozbawienia wolności

– orzec wobec Ciebie okres próby na jaki warunkowo umorzy postępowanie od 1 roku do 3 lat.

– a nadto pozostajesz osobą niekaraną za przestępstwo (co ma niebagatelny wpływ na wykonywanie niektórych zawodów)

– zawsze może wyciągnąć zaświadczenie o niekaralności

– jeżeli ktokolwiek Cię zapyta czy byłeś karany to bez żadnego zastanowienia możesz odpowiadać, że nigdy nie byłeś karany.

Jak wskazuje powyższe pod kątem przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 KK warunkowe umorzenie postępowania karnego ma ogrom korzyści jak szansa na odstąpienie od zakazu lub mniejsze świadczenie pieniężne czy niekaralność za przestępstwo. W związku z tym w każdej sprawie (która podlega warunkowemu umorzeniu) można się postarać o właśnie taką instytucję, gdyż korzyści jakie z tego płyną są nie do zastąpienia.

Niemniej jednak doświadczenie zawodowe wskazuje, że czasami sama prośba do Sądu o warunkowe umorzenie postępowania karanego nie wystarcza i należy poczynić ogromne przygotowania aby postarać się uzyskać pozytywne dla siebie rozstrzygnięcie. Więcej na ten temat napisałem w artykule Jak się postarać o warunkowe umorzenie postępowania karnego w sprawie o przestępstwo jazdy po alkoholu.

Dziękuje i zapraszam do lektury.

Adwokat Bartosz Nadwodny

nr tel: 793 444 406

1 komentarz
 1. Adwokat Bartosz Nadwodny
  Adwokat Bartosz Nadwodny • Autor postu •
  13 sierpnia 2018 na 15:50

  Drogi Czytelniku,

  jeżeli nasuną się Ci jakiekolwiek wątpliwości to gorąco namawiam do zadawania pytań w komentarzu. Obiecuję, iż postaram się odpowiedzieć na wszystkie zapytania. Proszę również komentować moje artykuły oraz dzielić się swoimi spostrzeżeniami lub uwagami. Każdy wpis możesz skomentować. Pamiętaj również, że Twój adres e-mail nigdzie nie zostanie wyświetlony.

  Zapraszam do czytania.

  Adwokat Bartosz Nadwodny

  Odpowiedz
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone są wymagane *