Jak odzyskać prawo jazdy – skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych

Artykuł ten postanowiłem napisać, ponieważ niewielu kierowców, wobec których Sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych wie o tym, iż można postarać się o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Taką możliwość daje tzw. blokada alkoholowa, a stanowi o tym art. 182a § 1 KKW, który brzmi Jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego na podstawie art. 42 § 3 lub 4 Kodeksu karnego przez okres co najmniej 10 lat, sąd może orzec o dalszym wykonywaniu tego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową…jeżeli postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji…

Wobec powyższego jeżeli Sąd orzekł za jazdę po alkoholu zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 3 lat to po połowie tego okresu czyli po 18 miesiącach kierowca może się postarać o skrócenie zakazu prowadzenia poprzez blokadę alkoholową. Natomiast jak Sąd orzekł dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów to możesz postarać się o skrócenie zakazu poprzez blokadę alkoholową dopiero po 10 latach.

Instytucja skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych ma zastosowanie do spraw o przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 KK jak również spraw o wykroczenie jazdy po użyciu alkoholu z art. 87 § 1 KW.

Podsumowując jeżeli Sąd orzekł wobec Ciebie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych za jazdę po alkoholu to możesz postarać się o skrócenie zakazu prowadzenia po połowie okresu, na który Sąd orzekł zakaz. Natomiast jak zakaz został orzeczony dożywotnio, wówczas dopiero po 10 latach można się postarać o uzyskanie skrócenie zakazu prowadzenia poprzez blokadę alkoholową.

Dziękuje i zapraszam do lektury.

Adwokat Bartosz Nadwodny

nr tel: 793 444 406

1 komentarz
 1. Adwokat Bartosz Nadwodny
  Adwokat Bartosz Nadwodny • Autor postu •
  20 sierpnia 2018 na 14:00

  Drogi Czytelniku,

  jeżeli nasuną się Ci jakiekolwiek wątpliwości to gorąco namawiam do zadawania pytań w komentarzu. Obiecuję, iż postaram się odpowiedzieć na wszystkie zapytania. Proszę również komentować moje artykuły oraz dzielić się swoimi spostrzeżeniami lub uwagami. Każdy wpis możesz skomentować. Pamiętaj również, że Twój adres e-mail nigdzie nie zostanie wyświetlony.

  Zapraszam do czytania.

  Adwokat Bartosz Nadwodny

  Odpowiedz
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone są wymagane *