Co grozi za udzielenie dopalaczy czyli nowych substancji psychoaktywnych?

Poprzedni wpis Co grozi za sprzedaż dopalaczy czyli nowych substancji psychoaktywnych opisuje, iż za sprzedaż dopalaczy osobie dorosłej można trafić do zakładu karnego nawet na 10 lat.

Jednakże rodzi się pytanie czy bezpłatne udzielenie dopalaczy lub zwykłe poczęstowanie dopalaczem również jest karalne w związku z nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która weszła w życie 21 sierpnia 2018 roku?

Odpowiedzią na powyższe pytanie jest art. 58 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, który przewiduje, że za udzielenie dopalaczy czyli nowej substancji psychoaktywnej, ułatwienie albo umożliwienie ich użycia lub nakłaniania do zażycia dopalaczy grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Natomiast art. 58 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii przewiduje karę pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat za bezpłatne udzielenie dopalacza, ułatwienie lub umożliwienie zażycia dopalacza albo nakłaniana do jego użycia ale osobie MAŁOLETNIEJ.

Różnica w odpowiedzialności karnej tkwi w osobie, której dopalacz czyli nowa substancja psychoaktywna jest udzielany. Jeżeli taka osoba ma skończone 18 lat, wówczas takie zachowanie jest zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. W przypadku gdy taka osoba jest niepełnoletnia to zagrożenie karą pozbawienia wolności jest wyższe i wynosi od 6 miesięcy do lat 8.

Podsumowując jak pisałem w artykule Kara za dopalacze jak za narkotyki – zmiana w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii 21 sierpnia 2018 roku dopalacze czyli nowe substancje psychoaktywne będą traktowane przez organy ścigania tak samo jak narkotyki. Kara za posiadanie dopalaczy lub sprzedaż dopalaczy jest taka sama jak za sprzedaż narkotyków.

Poniżej przedstawiam literalne brzmienie nowych przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii penalizujące udzielanie dopalaczy, ułatwienie lub umożliwienie zażycia dopalaczy oraz nakłaniania do zażycia dopalaczy czyli nowej substancji psychoaktywnej:

Art. 58 ust 1. Kto, wbrew przepisom ustawy, udziela innej osobie środka odurzającego, substancji psychotropowej lub nowej substancji psychoaktywnej, ułatwia albo umożliwia ich użycie albo nakłania do użycia takiego środka lub substancji, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Art. 58 ust. 2. Jeżeli sprawca czynu, o którym mowa w ust. 1, udziela środka odurzającego, substancji psychotropowej lub nowej substancji psychoaktywnej małoletniemu lub nakłania go do użycia takiego środka lub substancji albo udziela ich w znacznych ilościach innej osobie, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Dziękuje i zapraszam do lektury.

Adwokat Bartosz Nadwodny

tel. 793 444 406

1 komentarz
  1. Adwokat Bartosz Nadwodny
    Adwokat Bartosz Nadwodny • Autor postu •
    23 sierpnia 2018 na 10:33

    Drogi Czytelniku,

    jeżeli nasuną się Ci jakiekolwiek wątpliwości to gorąco namawiam do zadawania pytań w komentarzu. Obiecuję, iż postaram się odpowiedzieć na wszystkie zapytania. Proszę również komentować moje artykuły oraz dzielić się swoimi spostrzeżeniami lub uwagami. Każdy wpis możesz skomentować. Pamiętaj również, że Twój adres e-mail nigdzie nie zostanie wyświetlony.

    Zapraszam do czytania.

    Adwokat Bartosz Nadwodny

    Odpowiedz
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone są wymagane *