Co grozi za przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 KK?

Jak opisałem w poprzednim artykule Co grozi za jazdę po alkoholu? Zakaz prowadzenia, więzienie, grzywna? za jazdę po alkoholu grozi zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, grzywna, świadczenie pieniężne lub kara pozbawienia wolności w zawieszeniu. Niemniej jednak jest to zależne od stężenia alkoholu jakie znajdowało się w Twoim organizmie podczas badania alkomatem.

Jeżeli wydmuchałeś powyżej 0,5 promila lub 0,26 mg/l albo więcej alkoholu w wydychanym powietrzu to musisz wiedzieć, że niestety popełniłeś przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 KK, za które grozi Ci:

– zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 3 lat do 15 lat, ale musisz pamiętać, że możesz poprosić Sąd o odstąpienie od zakazu;

– świadczenie pieniężne na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5000 zł

– kara grzywny lub ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności.

Niezależnie od powyższego musisz pamiętać o tym, że możesz się postarać o odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych pomimo faktu prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Taką możliwość daje Ci warunkowe umorzenie postępowania karnego. Szerzej o tej instytucji opisałem w następnym artykule.

Dziękuje i zapraszam do lektury.

Adwokat Bartosz Nadwodny

nr tel: 793 444 406

1 komentarz
 1. Adwokat Bartosz Nadwodny
  Adwokat Bartosz Nadwodny • Autor postu •
  11 sierpnia 2018 na 17:23

  Drogi Czytelniku,

  jeżeli nasuną się Ci jakiekolwiek wątpliwości to gorąco namawiam do zadawania pytań w komentarzu. Obiecuję, iż postaram się odpowiedzieć na wszystkie zapytania. Proszę również komentować moje artykuły oraz dzielić się swoimi spostrzeżeniami lub uwagami. Każdy wpis możesz skomentować. Pamiętaj również, że Twój adres e-mail nigdzie nie zostanie wyświetlony.

  Zapraszam do czytania.

  Adwokat Bartosz Nadwodny

  Odpowiedz
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone są wymagane *