Co grozi za posiadanie dopalaczy czyli nowych substancji psychoaktywnych?

W artykule Kara za dopalacze jak za narkotyki – zmiana w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii opisałem, iż z dniem 21 sierpnia 2018 roku posiadanie dopalaczy, sprzedaż dopalaczy oraz ich udzielanie stało się karalne.

Jednakże w tym wpisie skupię się na odpowiedzialności karnej za posiadanie dopalaczy lub zgodnie ze znowelizowaną ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii nowej substancji psychoaktywnej.

Jak stanowi art. 62b ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii za posiadanie dopalaczy grozi tylko kara grzywny. Wobec powyższego ustawodawca walcząc z tym bardzo groźnym procederem zdecydował się karać tylko grzywną osoby, które posiadają dopalacz czyli nową substancję psychoaktywną.

Natomiast zgodnie z art. 62b ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii za posiadanie znacznej ilości dopalaczy grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo nawet pozbawienie wolności do 3 lat. Wobec powyższego jeżeli ktoś posiada więcej niż kilka porcji jednego dopalacza to może się narazić na dużo wyższą odpowiedzialność karną jaką jest osadzenie w zakładzie karnym. Natomiast w artykule Co to jest znaczna ilość dopalaczy czyli nowych substancji psychoaktywnych opisałem jakie ilości dopalaczy można uznać za znaczne.

Podsumowując od 21 sierpnia 2018 roku teoretycznie każde posiadanie dopalaczy czyli nowych substancji psychoaktywnych jest przestępstwem, za które może grozić nawet kara 3 lat pozbawienia wolności, jednak należy zaznaczyć, iż ustawodawca w art. 62b ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii pozwala organom ścigania na umorzenie postępowania w przypadku posiadania nieznacznej ilości dopalaczy na własny użytek.

Natomiast nowe przepisy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii penalizujące posiadanie dopalaczy czyli nowych substancji psychoaktywnych brzmią następująco:

Art. 62b ust 1. Kto, wbrew przepisom ustawy, posiada nowe substancje psychoaktywne, podlega grzywnie.

Art. 62b ust. 2. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest znaczna ilość nowych substancji psychoaktywnych sprawca, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

Art. 62b ust. 3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest nowa substancja psychoaktywna w ilości nieznacznej, przeznaczonej na własny użytek sprawcy, postępowanie można umorzyć również przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia, jeżeli orzeczenie wobec sprawcy kary byłoby niecelowe ze względu na okoliczności popełnienia czynu, a także stopień jego społecznej szkodliwości.

Dziękuje i zapraszam do lektury.

Adwokat Bartosz Nadwodny

tel. 793 444 406

komentarze: 3
 1. Adwokat Bartosz Nadwodny
  Adwokat Bartosz Nadwodny • Autor postu •
  22 sierpnia 2018 na 13:49

  Drogi Czytelniku,

  jeżeli nasuną się Ci jakiekolwiek wątpliwości to gorąco namawiam do zadawania pytań w komentarzu. Obiecuję, iż postaram się odpowiedzieć na wszystkie zapytania. Proszę również komentować moje artykuły oraz dzielić się swoimi spostrzeżeniami lub uwagami. Każdy wpis możesz skomentować. Pamiętaj również, że Twój adres e-mail nigdzie nie zostanie wyświetlony.

  Zapraszam do czytania.

  Adwokat Bartosz Nadwodny

  Odpowiedz
 2. Szymon
  Szymon
  22 listopada 2018 na 16:38

  Mam pytanie do art 62b ust. 1 – skoro grozi sama grzywna, to mamy do czynienia z wykroczeniem? Owszem, w ust. 3 mowa o dochodzeniu i śledztwie – charakterystycznym dla KPK, nie KPOW, ale czy mimo wszystko nadal mamy do czynienia z przestępstwem jeśli jako sankcja wskazana jest tylko grzywna?

  Odpowiedz
  • Adwokat Bartosz Nadwodny
   Adwokat Bartosz Nadwodny • Autor postu •
   17 stycznia 2019 na 20:20

   Witam,

   posiadanie nowych substancji psychoaktywnych jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny. Takie zachowanie nigdy nie było i nie jest wykroczeniem. Proszę spojrzeć na ust 2 art. 62 b ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, który stanowi, że posiadanie znacznej ilości dopalaczy jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3, więc na pewno mamy do czynienia z przestępstwem posiadania dopalaczy a nie z wykroczeniem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone są wymagane *