Co grozi za jazdę w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 § 1 KW?

Jak pisałem poprzednio w artykule Co grozi za jazdę po alkoholu? Zakaz, więzienie, grzywna? za jazdę po alkoholu grozi zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, grzywna, świadczenie pieniężne lub kara pozbawienia wolności w zawieszeniu. Jednakże odpowiedzialność jest uzależniona od stężenia w Twoim organizmie podczas badania alkomatem.

Jeśli Twój wynik był poniżej 0,5 promila lub maksymalnie 0,25 mg/l lub alkoholu w wydychanym powietrzu to musisz wiedzieć, że niestety popełniłeś wykroczenie jazdy w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 § 1 KW, za które grozi Ci:

– zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat, ale musisz pamiętać, że możesz się poprosić Sąd o odstąpienie od zakazu;

– kara grzywny od 20 zł do 5000 zł

lub

– kara aresztu od 5 dni do 30 dni.

Niemniej jednak musisz wiedzieć o tym, że Sąd ma możliwość odstąpienia od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych mimo faktu prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Taką możliwość daje Sądowi art 39 § 1 KW. Szerzej o tym paragrafie opisałem w następnym artykule.

Dziękuje i zapraszam do lektury.

Adwokat Bartosz Nadwodny

nr tel: 793 444 406

1 komentarz
 1. Adwokat Bartosz Nadwodny
  Adwokat Bartosz Nadwodny • Autor postu •
  11 sierpnia 2018 na 17:22

  Drogi Czytelniku,

  jeżeli nasuną się Ci jakiekolwiek wątpliwości to gorąco namawiam do zadawania pytań w komentarzu. Obiecuję, iż postaram się odpowiedzieć na wszystkie zapytania. Proszę również komentować moje artykuły oraz dzielić się swoimi spostrzeżeniami lub uwagami. Każdy wpis możesz skomentować. Pamiętaj również, że Twój adres e-mail nigdzie nie zostanie wyświetlony.

  Zapraszam do czytania.

  Adwokat Bartosz Nadwodny

  Odpowiedz
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone są wymagane *