Co grozi za jazdę po alkoholu? Zakaz prowadzenia, więzienie, grzywna?

Odpowiedzialność karna za jazdę pod wpływem alkoholu jest zależna od tego, jakie stężenie alkoholu było u Ciebie w organizmie podczas kontroli drogowej.

Jeżeli stężenie nie przekraczało 0,5 promila lub 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, wówczas popełniłeś wykroczenie jazdy w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 § 1 KW.

Natomiast jeżeli stężenie w Twoim organizmie przekraczało 0,5 promila lub było wyższe niż 0,25 mg/l w wydychanym powietrzu, wówczas popełniłeś przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 KK.

Wobec powyższego za wykroczenie jazdy po alkoholu z art. 87 § 1 KW grozi Ci:

– zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat (jednakże możesz się starać o odstąpienie od zakazu)

– kara grzywny w wymiarze od 20 zł do 5000 zł

lub

– kara aresztu od 5 dni do 30 dni.

Natomiast jak stężenie przekraczało 0,5 promila lub było wyższe niż 0,25 mg/l to za przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 KK grozi Ci:

zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 3 lat do 15 lat (jednakże możesz się starać o odstąpienie od zakazu lub o roczny zakaz albo dwa lata zakazu)

– 5000 zł lub więcej świadczenia pieniężnego na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej

– kara grzywny

lub

– kara ograniczenia wolności (tzw. prace społeczne)

albo

– kara pozbawienia wolności do lat 2.

Jak wskazuje powyższe kary w polskim systemie prawnym nie są łagodne. Niemniej jednak niezależnie czy popełniłeś przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 KK czy wykroczenie jazdy w stanie po użycia z art. 87 § 1 KW to zawsze możesz poprosić Sąd o odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Szerzej o tym opisałem w następnych artykułach.

Dziękuje za uwagę,

Adwokat Bartosz Nadwodny

1 komentarz
 1. Adwokat Bartosz Nadwodny
  Adwokat Bartosz Nadwodny • Autor postu •
  11 sierpnia 2018 na 17:24

  Drogi Czytelniku,

  jeżeli nasuną się Ci jakiekolwiek wątpliwości to gorąco namawiam do zadawania pytań w komentarzu. Obiecuję, iż postaram się odpowiedzieć na wszystkie zapytania. Proszę również komentować moje artykuły oraz dzielić się swoimi spostrzeżeniami lub uwagami. Każdy wpis możesz skomentować. Pamiętaj również, że Twój adres e-mail nigdzie nie zostanie wyświetlony.

  Zapraszam do czytania.

  Adwokat Bartosz Nadwodny

  Odpowiedz
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone są wymagane *